Κυριακή, 10 Νοεμβρίου 2013 18:25

2ος στην Ελλάδα ο Δημητράκης του Πανναξιακού

Την 2η θέση μεταξύ των Ελλήνων Αθλητών πήρε σήμερα ο Ανδρέας Δημητράκης του Πανναξιακού, που τερμάτισε στην 3η θέση στα 10 χιλιόμετρα του 31ου Κλασικού Μαραθωνίου.

Ο Αθλητής που πρόσφατα μεταγράφηκε στο Πανναξιακό έλαβε μέρος στο λεγόμενο 10αρι που μπήκε από φέτος ως αγώνισμα στην ατζέντα του 31ου Κλασσικού Μαραθωνίου.

Ο 31ος κλασικός Μαραθώνιος πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής στους δρόμους της Αθήνας. Πρώτος τερμάτισε ο Ρώσος πρωταθλητής Ιαντγκαρόφ Ισταντέρ με χρόνο 32΄28΄΄και τον ακολούθησε ο Κώστας Δρόσος με χρόνο 32΄35’’, στην 3η θέση με επίδοση 32’ 58’’ τερμάτισε ο Αθλητής του Πανναξιακού.

Έτσι ο Δημητράκης βρέθηκε στην 2η θέση όσον αφορά τους Έλληνες αθλητές στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

Μετά την μεγάλη διάκριση ο 23χρονος δρομέας προετοιμάζεται στα 1500 μέτρα που είναι το άθλημα του και θα λάβει μέρος τόσο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου, που θα γίνει 15 – 16 Φεβρουαρίου, όσο και στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί 7-9 Μαρτίου στο Σόποτ της Πολωνίας.