Κυριακή, 12 Ιανουαρίου 2020 21:47

Νίκη επί του ΑΟΠ και κορυφή για τον Πανναξιακό ΑΟΝ, με επανεμφάνιση Μαγγιώρου

Την γλυκιά μοναξιά της κορυφής του Β’ ομίλου του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων απολαμβάνει από το απόγευμα της Κυριακής 12 Ιανουαρίου ο Πανναξιακός ΑΟΝ.

Η ομάδα του νησιού της Αριάδνης χάρη σε ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε με σκορ 51-46 του ΑΟ Πάρου στο “Δημήτριος Περιστεράκης”, πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα κι έπιασε κορυφή με 5 βαθμούς με απολογισμό δύο νίκες και μία ήττα.

Από την άλλη πλευρά, το αξιόμαχο σύνολο του Θοδωρή Καζακίδη που ήταν για 30 λεπτά κοντά στο σκορ γνώρισε την πρώτη του ήττα για φέτος, στις δύο αναμετρήσεις που έχει δώσει, έπειτα από τη νίκη επί της ΑΕ Σαντορίνης (65-61) στις 2 Νοεμβρίου στο κλειστό της Μάρπησσας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν  ιδανικά την αναμέτρηση. Πήραν το προβάδισμα και το διατήρησαν καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, εκμεταλλευόμενοι την νευρικότητα των γηπεδούχων (8-15). Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να αντιδράσουν, αλλά η επιθετική τους δυστοκία δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν στο σκορ (19-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Παναγιώτη Χατζηαυγουστίδη μπήκαν αποφασισμένοι και ροκάνισαν την διαφορά (31-30). Στην τελευταία περίοδο, εκμεταλλευόμενοι και την κούραση των φιλοξενουμένων πήραν το ψυχολογικό προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα παρά την φιλότιμη προσπάθεια των παικτών του Θοδωρή Καζακίδη.

Το τελικό 51-46 κρίνεται δίκαιο βάση της εικόνας των δύο ομάδων στο παρκέ, καθώς οι γηπεδούχοι, με την επιστροφή του Γιάννη Μαγγιώρου έδειξαν να έχουν περισσότερα όπλα στην επιθετική του φαρέτρα εν όψει της δύσκολης  συνέχειας του πρωταθλήματος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γεράνιος, Ασλανίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-15, 19-28 (ημίχρονο), 31-30, 51-46.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Παν. Χατζηαυγουστίδης): Φλεριανός, Μαγγιώρος 20 (3), Καλαβρός, Πιτταράς, Λάσκαρης 8, Ελευθερίου 1, Γιαμούρης 4, Γεωργακόπουλος, Αδελφουλάκος 10 (2), Μαστρογιαννόπουλος 3 (1), Βασιλειάδης 1, Κεφαλιανός 4.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Θοδ. Καζακίδης): Λάβδας 5 (1), Αλιπράνρης 4 (1), Μοστράτος 2, Αρβανιταντώνης 16 (2), Μαυρομμάτης 5 (1), Χρυσοχός, Λουκής, Σαρρής 6 (1), Γεωργίτσος, Γκουρογιάννης 1, Καραπαναγιώτης 5, Καλίμπε 2.