Σάββατο, 26 Μαρτίου 2022 23:11

Ομάδες για χειροκρότημα ΑΟ Άνδρου και ΑΕΣ, στον τελικό του εφηβικού η θηραϊκή ομάδα

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι στην Σύρο που οδηγήθηκε στην παράταση, η ΑΕ Σαντορίνης πήρε μία τεράστια νίκη απέναντι στον αξιόμαχο και σκληροτράχηλο ΑΟ Άνδρου με σκορ 77-92 επιστρέφοντας στον μεγάλο τελικό του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων έπειτα από 620 ήμερες όταν στις 14 Ιουλίου 2020 είχε πάρει την πολυπόθητη κούπα επικρατώντας του ΑΠΑΣ Νάξου στο ΔΑΠΠΟΣ με σκορ 67-64.

Οι νεαροί αθλητές του τυπικά γηπεδούχου Κυριάκου Μουστάκα και του τυπικά φιλοξενούμενου Χάρη Πεταλωτή έδωσαν μία εντυπωσιακή… παράσταση το Σάββατο 26 Μαρτίου στο κλειστό γυμναστήριο του Δήμου Ερμούπολης “Δημήτριος Βικέλας”, με την θηραϊκή ομάδα να χρειάζεται το έξτρα πεντάλεπτο για να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα και παράλληλα το εισιτήριο στον μεγάλο τελικό.

Οι Σαντορινιοί είχαν το προβάδισμα σε όλο σχεδόν το παιχνίδι και με κύριο εκφραστή των επιθετικών τους προσπάθειών στο πρώτο ημίχρονο τον Ιορδάνη Γρηγοριάδη είχαν καταφέρει να αποκτήσουν διαφορές με διψήφια νούμερα. Η Άνδρος, όμως, με “όπλο” της τον εντυπωσιακό Έρι Μπέλλο, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 49 (!) πόντους έβρισκε τεράστια ψυχικά αποθέματα και κατάφερνε να παραμείνει μέσα στο παιχνίδι μειώνοντας ολοένα τη διαφορά.

Ένα λεπτό και 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού, όμως, ο Τσορτανίδης με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον ΑΟ Άνδρου με +1 (68-67), ενώ στα 30’’ ο Μπάρδο έδωσε προβάδισμα +3 πόντων στην ομάδα του (70-67). Ο Μουρατίδης ισοφάρισε με τρίποντο 70-70, ο Μαλολλάρι με καλάθι και φάουλ έκανε το 70-73 για την ΑΕΣ στα 12’’ με τον Μπέλλο να κάνει το 73-73 με τον ίδιο τρόπο στα 8’’ οδηγώντας τις δύο ομάδες στην παράταση.

Εκεί, μίλησε το “άστρο” του Μαλολλάρι. Ο νεαρός άσος της ΑΕΣ, που ολοκλήρωσε το ματς με 30 πόντους, πέτυχε με το… καλημέρα του έξτρα πεντάλεπτου επτά πόντους και έδωσε προβάδισμα με +7 στην ομάδα του (73-80) βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη-πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Ο ίδιος έκανε το 77-87 λίγο πριν το τέλος, με το τελικό σκορ να σφραγίζει τις τεράστιες προσπάθειες των αθλητών και των δύο ομάδων που ήταν συγκινητικοί, έπαιξαν με περίσσιο πάθος και είναι άξιοι συγχαρητηρίων που έφτασαν μέχρι εδώ, σε ένα ματς πραγματικά διαφήμιση για το κυκλαδίτικο μπάσκετ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρουδιάς, Σαμοθράκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 32-38 (ημίχρονο), 48-55, 73-73 (κ.αγ.), 77-92.

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Ζώνγκα 8 (2), Μπέλλο 49 (2), Καλογιέρι 2, Ρούσσας, Τσορτανίδης 12 (1), Μαγουλάς, Μπάρδο 2, Μάμαλης, Νασόπουλος, Ζαΐμι, Βενέτης 4, Μέμα.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Χαρ. Πεταλωτής): Γρηγοριάδης 34 (1), Γκιοπαλάι, Στρίμπας, Μαρκοζανές, Μαλολλάρι 30 (1), Μουρατίδης 12 (2), Χάλαρης 4, Βαζαίος, Διαμαντής 2, Καβαλάρης 10 (1), Φύτρος Ηλ., Σιγάλας.