Τετάρτη, 21 Δεκεμβρίου 2022 18:15

Ιδανικός αυτόχειρας ο Πανναξιακός ηττήθηκε στη Νάξο από τον ΑΣ ΠΕΡΑ

Σπαταλώντας ότι ευκαιρία του δόθηκε ο Πανναξιακός υπέστη ήττα στην παράταση από τον ΑΣ Πέρα σε εξ αναβολής παιχνίδι στα πλαίσια της 5ηςΑγωνιστικης με σκορ 71-73.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν συγκεντρωμένοι στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης και με κακές επιθέσεις και αστοχία από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια .

Το παιχνίδι ήταν κλειστό και νευρικό από το 1ο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να πατάνε καλύτερα στο παρκέ καταφέρνοντας να προηγηθούν με τη λήξη του με σκορ 16-15.

Το 2ο και 3ο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους που με καλές άμυνες και στοχευμένες επιθετικές επιλογές κατάφεραν να πάρουν διαφορά που έφτασε και στους 9 πόντους (56-47) 3 λεπτα πριν τη λήξη του 3ου δεκαλεπτου . (Σκορ ημιχρόνου 40-34 ,σκορ 3ου δεκαλεπτου 58-52).

DSC 1277

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κάλυψαν γρήγορα τη διαφορά και το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι με συνεχόμενες αλλαγές στο προβάδισμα .

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ευστοχησουν στην τελευταία τους επίθεση και με το σκορ στο 67-67 το ματς οδηγήθηκε στην παράταση .

Εκεί ο Πανναξιακός έδειχνε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και έχασε μεγάλη ευκαιρία να κλείσω σε ει τη νίκη όταν με το σκορ 71-69 υπέρ του ο Σιμοβιτς κέρδισε φάουλ 35" πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Σέρβος του Πανναξιακού που έκανε συγκλονιστικό παιχνίδι πετυχαίνοντας 33 πόντους αστόχησε και στις δύο βολές και στην επόμενη επίθεση των φιλοξενούμενων ο Δανας με γκολ φάουλ έδωσε το προβάδισμα στο ΠΕΡΑ με 71-72.

Στα υπολειπόμενα 16" ο Πανναξιακός αστόχησε και έτσι ο Μπούσι με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 71-73.