Δευτέρα, 18 Φεβρουαρίου 2013 15:12

Ντέρμπι με νικητή τον Άτλαντα.

Ένα πραγματικά συγκλονιστικό αγώνα Μπάσκετ Εφήβων παρακολουθήσαν όσοι βρέθηκαν το βράδυ (22:30) του Σαββάτου 16/02/13 στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΔΑΚ Νάξου.

Όπως τελικά αποδείχτηκε ο αγώνας έγινε ανάμεσα σε δύο πολύ καλές και γεμάτες μέλλον ομάδες, όπως είναι αυτές του γηπεδούχου Πανναξιακού ΑΟΝ και του Άτλαντα Σαντορίνης.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν στον κόσμο που βρίσκονταν στις κερκίδες του ΔΑΚ Νάξου ένα πολύ όμορφο μπάσκετ με εναλλαγές στο σκορ, πλούσιο θέαμα, δυνατές φάσεις, σκληρές άμυνες και αρκετές συγκινήσεις, καθώς το παιχνίδι χρειάστηκε να πάει στην παράταση για να κριθεί, αφού το σκορ στη κανονική διάρκεια του ήταν 61 - 61.

Στη παράταση η ομάδα της Σαντορίνης με πολύ καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να εγκλωβίσει τους παίκτες του Πανναξιακού και με ένα σερί 2 - 11 κατάφερε να πάρει το ματς με 63 – 72 και να φύγει λίγο μετά τα μεσάνυχτα με το ροζ φύλλο αγώνα από το Κλειστό Γυμναστήριο του ΔΑΚ Νάξου.

Η ομάδα του Κώστα Αξιώτη ζευγάρωσε με την νίκη του επί του Πανναξιακού και παρέμεινε στην πρώτη θέση του Β' ομίλου.

Περίοδοι Αγώνος.: (Α ' 16 - 13, Β' 16 - 18, Γ' 16 - 19, Δ' 13 - 11, Παράταση 02 - 11)

Πανναξιακός.: Δαμίγος Ι, Κόντες Γ, Βάρσος Γ, Βασιλάκης Γ, Βελώνιας Σ, Μανωλάς Γ, Βαθρακοκοίλης Σ, Ελευθερίου Κ, Βαθρακοκοίλης Α,

Μαστρογιαννόπουλος Γ (C).

Πρώτοι Σκόρερ.: Μαστρογιαννόπουλος Γ. 26 πόντοι, Βάρσος Γ. 12 πόντοι,  Ελευθερίου Κ. 11 πόντοι.

'Άτλαντας.: Μπάγια Ρ, Λάτσε Κ, Λουίζι Ο (C), Γκότσης Γ, Διαμαντόπουλος Ε, Βιτζηλαίος Γ, Καραμολέγκος Α, Σιέχου Α.

Διαιτητές.: Παπαδημητρόπουλος Κ. - Κιουλάφας Μ.

Γραμματεία.: Γιοσμάς Ι - Κατσούλης Ε - Τζακωνιάτου Σ.