Κυριακή, 31 Οκτωβρίου 2021 09:33

Α2: Πήρε το ντέρμπι το Μαρούσι κόντρα στο Ψυχικό – Από τους κορυφαίους ο Μιχάλης Πολυτάρχου

Ο Μιχάλης Πολυτάρχου ήταν για ακόμη μία φορά από τους πρώτους σκόρερ του Ψυχικού, όμως, η ομάδα του γνώρισε εκτός έδρας ήττα με σκορ 71-68 από το Μαρούσι στο αθηναϊκό ντέρμπι της Α2 εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών που διεξήχθη το Σάββατο 30 Οκτωβρίου το απόγευμα.

Στο κλειστό του Αγίου Θωμά, ο Ναξιώτης γκαρντ είχε 15 πόντους (2/3 β., 2/6 διπ. 3/9 τριπ.), τέσσερις λιγότερους από τον πρώτο σκόρερ του Ψυχικού, τον Χρήστο Ιορδάνου (19π.), μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές τη μπάλα από αντίπαλο, τον έκοψε 2 φορές, ενώ υπέπεσε σε μόλις ένα φάουλ στα 38:40 λεπτά που αγωνίστηκε.

5414544 1

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι η αναμέτρηση κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα από τη γραμμή των ελευθέρων βολών με το Ψυχικό να αποδεικνύει πως στην ημέρα του δεν έχει να φοβηθεί κανέναν αντίπαλο.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή έως το τέλος με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ άστοχοι.Σύμφωνα με το basketblog.gr: “Το Μαρούσι προηγήθηκε 8-2 στο 3’, το Ψυχικό απάντησε με σερί 0-8 (8-10 στο 6’), αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου με 21-13 στο 12’ και με 29-21 στο 17’. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με ένα σερί 0-8 (29-30 στο 19’) και στο 2ο ημίχρονο προηγήθηκαν ακόμα και με 35-42 στο 26’, αλλά το Μαρούσι έκλεισε την 3η περίοδο με επιμέρους 12-4 (47-46) και δημιούργησε διαφορά εννέα πόντων στο 37’ (59-50) και οκτώ στο 39’ (64-56).

marousipsyxiko7 770x480

Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα δεν παράτησε πάντως το ματς. Με τρία διαδοχικά γκολ-φάουλ και δύο τρίποντα πλησίασε μέχρι τον έναν πόντο στα 8’’ (69-68), πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Γιάννης Γκαγκαλούδης με 2/2 βολές στα 6’’”.

Διαιτητές: Τσώνος-Θεοδωρόπουλος-Τηγάνης
Δεκάλεπτα: 17-13, 31-30, 47-46, 71-68
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 15 (2), Παπαγιάννης 8, Ξυδάς 7 (2), Ξύδης 5 (1), Σιδέρης, Μαργέλης 8, Παπαγεωργόπουλος 2, Αρνόκουρος 11, Κωνσταντακόπουλος, Γκαγκαλούδης 15.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 2, Κουφόπουλος 2, Παπανικολάου 12 (1), Πολυτάρχου 15 (3), Μαλέλης 10 (1), Ράιντερ 1, Αθανασούλας 7 (1), Ιορδάνου 19 (2).