Παρασκευή, 21 Απριλίου 2023 01:26

Νάξος: Ο Κουφόπουλος κατέκτησε τον τίτλο στο 9ο Πανναξιακό Πρωτάθλημα Τάβλι

Μπορεί ο Μανώλης Κοντοπίδης να είχε το know-how (σ.σ. “Ξέρω Πώς”), την τεχνογνωσία δηλαδή καθότι είχε βρεθεί και παλαιότερα στον τελικό (σ.σ. ο πρωταθλητής του 2017) και ήθελε το ρεκόρ του ..γιατρού, όμως ο “Πανανής”, ο Γιάννης Κουφόπουλος δηλαδή είχε την δίψα του πρωτάρη.

Και όπως αποδείχτηκε ήταν αρκετή. Ο Μανώλης Κοντοπίδης μετά την συντριβή του πρώτου αγώνα είχε πει (σ.σ. πάντα με το χαμόγελο στα χείλη) ήτοι με 7-1 “μπορεί να έχασα μία μάχη, αλλά όχι και τον πόλεμο”… Ο πόλεμος όμως ήταν στα χέρια του Κουφόπουλου

Και ο εκπρόσωπος της πόλης της Νάξου σ’ αυτόν τον παράξενο μαραθώνιο αγώνων τάβλι, για το 9ο Πανναξιακό Πρωτάθλημα “Heaven’s Cafe” είχε την σφραγίδα του. 3-1 η σειρά των τελικών και η πρώτη φορά πρωταθλητής είναι γεγονός…

Τι μένει; Μα να μάθουμε ποιος θα ανέβει στην 3η θέση του βάθρου καθότι είναι σε εξέλιξη η μάχη μεταξύ των Γιάννη Ζόρου κα Μανώλη Σορώκου

Για την ιστορία, ο Κουφόπουλος παίρνει τον τίτλο από τον Γιώργο Μαγκανάρη, ο οποίος ήταν και ο προηγούμενος πρωταθλητής..

Ας δούμε το σχετικό δελτίο από την διοργανώτρια αρχή..

“Ο Γιάννης Κουφοπουλος αναδείχθηκε σήμερα το απόγευμα πρωταθλητής του 9ου Πανναξιακού πρωταθλήματος τάβλι καθώς επικράτησε στην σειρά των τελικών του Μανώλη Κοντοπιδη με 3-1 νίκες
Ήταν αυτός που είχε το ισχυρότερο κίνητρο και έδειξε από την αρχή ότι ήθελε περισσότερο τον τίτλο
Ο Κοντοπίδης έχασε την ευκαιρία να στεφθεί για δεύτερη φορά πρωταθλητής και να ισοφαρίσει τον γιατρό Θανάση Σορώκο, ο οποίος είναι ο μόνος που έχει κατακτήσει δύο τίτλους στον θεσμό Κατάφερε όμως, με την προσθήκη και του αργύρου μεταλλίου στην συλλογή του, να γίνει ο 2ος πιο επιτυχημένος παίκτης της διοργάνωσης
Σε κάθε περίπτωση αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και στους τρείς νικητές γιατί η φετινή διοργάνωση ήταν η δυσκολότερη όλων με ρεκόρ συμμετοχών 76 ατόμων
Θα περιμένουμε να τελειώσει και ο μικρός τελικός για να δούμε τον παίκτη που θα συμπληρώσει την τριάδα του βάθρου