Κυριακή, 13 Ιανουαρίου 2013 20:19

Με νίκη στο "2013" οι Νέοι του Α.Ο Μυκονού[photos].

AOM-2002 NEOI

Με το δεξί ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για το 2013 οι Νέοι του Α.Ο. Μυκόνου που νίκησαν στη Μύκονο 3-1 τον Α.Π. Σύρος.

Η ομάδα της Μυκόνου με αυτή τη νίκη κάλυψε την ήττα που είχε υποστεί από την Σύρος 2002 την 1η αγωνιστική και πλέον κυνηγά την πρωτιά του ομίλου, που θα τον οδηγήσει στον τελικό Κυκλάδων. Να θυμίσουμε ότι φέτος έχει αλλάξει ο τρόπος διεξαγωγής του πρωταθλήματος νέων, καθώς στ τέλος της σεζόν οι πρώτοι των δύο ομίλων θα αναμετρηθούν στον τελικό.

Ο αγώνας.
Οι φιλοξενούμενοι  έκαναν πολύ δυνατό ξεκίνημα, αφού κατάφεραν να σκοράρουν μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, ύστερα από ατομική προσπάθεια του Μουλίδη που βρήκε χώρο και σούταρε, κάνοντας το 0-1.
Οι Μυκονιάτες δεν άργησαν να απαντήσουν καθώς  έξι λεπτά αργότερα (10') ο Κυπριτίδης μετά από ασίστ του Ράγια Ρ. βγήκε τετ-α-τετ και με εύστοχο πλασέ
ισοφάρισε 1-1.

Στο 26' ο Νάζος Α. με τεχνική σέντρα βρήκε το κεφάλι του Συριανού, ο οποίος  με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στον ΑΟ Μυκόνου με 2-1, σκορ που έστειλε και τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο 2ο ημίχρονο οι δύο ομάδες έριξαν ρυθμούς, παρόλα αυτά ο Α.Ο. Μυκόνου κατάφερε να πετύχει και 3ο γκολ με τον Γκοράι, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Αραγιάννη, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Στη συνέχεια χάθηκαν κάποιες ευκαιρίες για την ομάδα της Μυκόνου, αλλά η ομάδα της Σύρου δεν απείλησε αρκετά τον Πατεράκη.