Τετάρτη, 23 Φεβρουαρίου 2022 22:06

Σφράγισε το εισιτήριο του Final-4 στη Νάξο ο ΑΟ Θήρας

O A.O. Θήρας είναι ο 4ο μονομάχος του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών!

Σε ένα συγκλονιστικό ματς με αλλεπάλληλες εναλλαγές στο σκορ, δύναμη, πάθος, κάρτες και φοβερό σασπένς η φιναλίστ ομάδα της Σαντορίνης, αν και βρέθηκε να χάνει στο ΔΑΚ Νάξου με 1-0 από τον χαλκέντερο Πανναξιακό, χρειάστηκε να περάσει από … 40 κύματα για να βρεθεί με το ανατρεπτικό 2- 3 (22-25, 9-25, 18-25, 29-27, 10-15), από την Πορτάρα της Νάξου, στο Ηράκλειο της Κρήτης για 3η φορά στην ιστορία του στις «4» κορυφαίες ομάδες του θεσμού.

Υπενθυμίζουμε ότι μαζί με την ομάδα της Σαντορίνης, που κυριάρχησε του Πανναξιακού σε σερβίς και μπλοκ,  στο Final 4 του Κυπέλλου γυναικών έχουν προκριθεί ήδη Παναθηναϊκός, Θέτις Βούλας και Ηλυσιακός, ενώ η κλήρωση για τα ζευγάρια των ημιτελικών θα πραγματοποιηθεί την Πέμππτη 24/2 και ώρα 13:00 στα γραφεία της ΕΟΠΕ.

H ομάδα της Νάξου ξεκίνησε δυναμικά το ματς και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκε με 8-3. Ο Α.Ο. Θήρας με μπλοκ της Κωνσταντινίδου μείωσε στον πόντο 10-9, ωστόσο οι γηπεδούχες εκμεταλλευόμενες λάθη των αντιπάλων τους είχαν σταθερά έναν αέρα διαφοράς δύο-τριών πόντων 18-15. Στην κορυφαία φάση του αγώνα η Λιάγκη, έπειτα από πολλά ράλι έκανε μέσα σε αποθέωση από την κερκίδα το 19-15. Τα σερβίς της νεοεισελθούσας Αδαμοπούλου οδήγησαν σε τρία άστοχα τελειώματα τις αντιπάλους της φέρνοντας το σκορ στα ίσα 20-20 για τις Σαντορινιές, που με την Άμποτ στη συνέχεια προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 22-21. Οι γηπεδούχες δεν είχαν όμως πει την τελευταία τους κουβέντα, αφού με Λίγακη και δυο πόντους της Ένις, έφτασαν με 24-22 σε σετ μπολ για να πάρει η ομάδα της Νάξου το σετ 25-22, από λάθος συνεργασία Κωνσταντινίδου-Διάλλα.

Η αντίδραση του Α.Ο. Θήρας ήταν άμεση καθώς με πιεστικό σερβίς από τη Διάλα κα πρωταγωνίστρια την Μίτροβιτς ξέφυγε και από τις άστοχες επιθέσεις των γηπεδούχων με 2-10. Έχοντας επιβάλλει πλήρως το ρυθμό της η ομάδα της Σαντορίνης με το μπλοκ των Διάλλα – Χόλστον εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια τιμή, 7-17 με τον τεχνικό των γηπεδούχων να σκέφτεται ήδη το γ’ σετ και να αποσύρει τις βασικές, δίνοντας χρόνο σε νεαρές αθλήτριες. Έτσι ο Α.Ο. Θήρας, με τακτικό σερβίς, εκμεταλλευόμενος την κακή υποδοχή του Πανναξιακού, δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει σε 1-1 τα σετ με 25-9.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του γ’ σετ με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και τον Α.Ο. Θήρας να προηγείται με 7-5. Με πίεση στο σερβίς της Μίτροβιτς οι φλοξενούμενες ανέβασαν τη διαφορά στο 10-6. Ο Πανναξιακός με άσο της Βλάσιτς ισοφάρισε σε 12-12 και η ασταμάτητη Λιάγκη, έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στις γηπεδούχες με 14-12. Η διαγώνια της Νάξου ανέβασε τη διαφορά στο +3, 17-14. Άστοχη επίθεση της Νικολογιάννη έδωσαν προβάδισμα στις φιλοξενούμενες 17-18, που με δύο σερί άσους και pipe της Μίτροβιτς ανέβασαν τη διαφορά στο 18-22 για να ζευγαρώσουν δια χειρός Άμποτ με 18-25 και 2-1 τα κερδισμένα τους σετ και να κάνουν ένα ακόμη βήμα για την πρόκριση.

Το δ’ σετ θύμισε πολύ το β’ με το σερβίς του Α.Ο. Θήρας να μην επιτρέπει την σωστή ανάπτυξη του παιχνιδιού για την Βλάσιτς και την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου να ξεφεύγει με 7-1. Τα σερβίς της Σέρβας πασαδόρου της Νάξου και το τελείωμα της Λιάγκη «ροκάνισαν» τη διάφορά στον πόντο 7-6. Οι φιλοξενούμενες απάντησαν με ένα επιμέρους σερί 1-5 ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά 7-12. Το καλοστημένο μπλοκ του Α.Ο. Θήρας έφερε το νταμπλ σκορ 16-8 με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν, πάρα την μαχητικότητα των γηπεδούχων που μείωσαν σε 23-19.  Κάπου εκεί το μυαλό των κοριτσιών ταξίδεψε μάλλον στην αυριανή… κλήρωση της ΕΟΠΕ, αφού η αυτοσυγκέντρωση χάθηκε και η ομάδα της Νάξου, σάλπισε αντεπίθεση με την κορυφαία του γηπέδου, Νάσια Λιάγκη.  Με τρεις συνεχόμενες πόντους η μπόμπερ του Πανναξιακού έφερε την ομάδα της σε σετ μπολ 24-23, αλλά η Μίτροβιτς ισοφάρισε 24-24. Κάπου εκεί το ματς εξελίχθηκε για ακατάλληλο για… καρδιακούς. Λάθος επίθεση της Χόλστον, έφερε το δεύτερο σετ μπολ των γηπεδούχων, που έπειτα από συνολικά 5 χαμένες ευκαιρίες η Λιάγκη  με 29-27 ισοφάρισε 2-2 τα σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 5ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουνε χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 7-7, καθώς η αλλαγή τερέν των ομάδων βρήκε τον ο Α.Ο. Θήρας να προηγείται οριακά από υπέρβαση της Βλάσιτς 7-8.  Στο 11-8 η κόκκινη κάρτα που χρέωσε ο κ. Ονόπας στους δυο πάγκους για έξαλλες διαμαρτυρίες των προπονητών, έπειτα από μία επίθεση αόυτ της Νάξου, έφερε πιο κοντά στην πρόκριση 12-9 τον Α.Ο. Θήρας που με άσο της Άμποτ έκανε το 13-9 και με διπλό μπλοκ των Χόλστον – Αργυρίου στη Λιάγκη, πανηγύρισε με 2-3 σετ την πολυπόθητη ανατροπή και πρόκριση στο φάιναλ φορ της Κρήτης.

Διαιτητές: Ονόπας - Νικάκης, Γραμματεία: Ταζκωνιάτου, Παρατηρητής: Μαυρικίδης